Втілював ідею створення реґіонального краєзнавчого музею Гуцульщини в Жабї-Ільцях війт, депутат Польського сейму Петро Шекерик-Доників.
У лютому 1934 року засновано Комітет будівництва цього музею. За його задумом, музей мав стати базою для наукових дослідень Гуцульщини та Східних Карпат загалом. Земельна ділянка під музей обійшлася в 13 000 злотих. Будівництво розпочалося на початку 1936-го. Фінансово допомагали польські інституції.
Відкриття будинку відбулося 18 лютого 1938 року. В структурі будівлі було вісім кімнат для науковців, кухня, ванна, пральня, двокімнатна метеорологічна вежа, кілька виставкових залів, а також лекційно-театральний зал зі сценою.
Музей складався з відділів:
природничого, що охоплював збірки геологічні та мінералогічні, ботанічні, зоологічні; етнографічного, в якому було представлено сільськогосподарські знаряддя, домашній посуд, різьблені скрині, керамічні вироби, образи, мальовані на склі, кахлі, різьбу по дереву, писанки тощо.
У музеї працювала бібліотека, в якій нараховувалось 1000 томів.
Одночасно з реґіональним краєзнавчим музеєм будували комплекс для цілорічного обслуговування метеорологічної обсерваторії, турбазу та приміщення для допоміжних служб.
Розробляли й фінансували будівництво Польща, Англія і Франція.
Вчені проводили астрономічні дослідження. Багатий матеріал вони публікували у наукових працях. Архіви після 1939 року не збереглися.
Початок Другої світової війни перервав спостереження. Частково їх відновили в 1940 і 1941 роках київські астрономи.
З приходом Радянської влади в будинку музею розмістилися прикордонники. Після війни будинок підпалили, а стіни потім розібрали.
Згодом музей відновили. 31 грудня 2004 року урочисто відкрили першу експозицію.
Девятого лютого 2007-го року музей став філіалом обласного краєзнавчого музею.
На сьогодні відкрито п’ять виставкових залів. Експозиція знайомить відвідувачів з природою, історією, культурою, побутом і мистецтвом Гуцульщини, а також з діяльністю гуцульських товариств та інших культурологічних організацій.
Крім тогодо функцій музею входять збір, дослідження і популяризація матеріальних і духовних пам’яток гуцулів.